Często zadawane pytania

Zgłębiając temat zmiękczania i dezynfekcji wody, można natrafić na wiele niejasnych pytań. Tutaj postaramy się wszystko dokładnie i rzetelnie opisać.

Jaki smak ma woda po zmiękczaniu?

Woda poddana procesowi zmiękczania w żaden sposób nie zmienia swojego smaku.

Czy zmiękczona woda jest zdrowa?

Podczas zmiękczania wody nie następuje usuwanie z niej żadnych składników mineralnych niezbędnych do życia człowiekowi. W procesie wymiany jonowej następuje jedynie wymiana jonów wapnia i magnezu powodujących twardość na nie powodujące twardości jony sodu. Zawartość tych jonów jest tak mała, że nie ma ona praktycznie żadnego znaczenia fizjologicznego dla człowieka.

W zmiękczonej wodzie jest pełno sodu, a w telewizji mówią że to niezdrowe. Jak to jest?

Bardzo dobre pytanie. Opinia o tym, że sód jest zły i szkodliwy wzieła się z faktu, iż występuje on w chlorku sodu (soli kuchennej) i jest spożywany w nadmiernej ilości. Prawda jest natomiast taka, że sód jest ważnym składnikiem mineralnym odpowiedzialnym za równowagę elektrolityczną naszego organizmu, oraz prawidłowe trawienie (składnik kwasu obecnego w żołądku). Sód utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową, jest moderatorem krwi i zapobiega odwodnieniu. Sód zatem jedynie w nadmiarze może zaszkodzić, a w zmiękczonej wodzie jego ilości sa pomijalnie małe.

Czy zmiękczacz wody zrujnuje mój budżet domowy?

Do prawidłowego funkcjonowania zmiękczacza potrzebna jest sól tabletkowana. Zakładając, że worek 25 kg soli kosztuje 40zł, a zużycie soli w typowym przydomowym zmiękczaczu wody wynosi ok 20kg rocznie, miesięczny koszt obsługi zmiękczacza wynosi nie całe 3zł.

Pełno w tym chemii. Czy to prawda?

Owszem, woda jest substancją chemiczną, zatem tak :). A tak na poważnie: stosowane żywice jonowymienne są produkowane bez użycia rozpuszczalników organicznych. Do zmiękczanej wody nie przedostaje się absolutnie żaden dodatkowy produkt uboczny, następuje jedynie wymiana jonowa.

Czy można zmiękczać wodę ze studni?

Tak, ale należy zastosować specjalne złoża jonowymienne i filtracyjne, gdyż zasadniczą różnicą między wodą wodociągową, a tą z przydomowego ujęcia jest fakt, że woda ze studni zawiera wiele różnych składników chemicznych i zanieczyszczeń. Niektóre z tych składników mogłyby uszkodzić zwykłą żywicę jonowymienną. Do jednoczesnego uzdatniania i zmiękczania wody służą nowoczesne wielofunkcyjne stacje uzdatniania.

Czy to jest woda zdemineralizowana?

Nie, woda zmiękczona nie jest wodą całkowicie zdemineralizowaną. Nie trzeba zatem obawiać się picia "wyjałowionej" wody, gdyż zmiękczona woda jest jedynie pozbawiona jonów wapnia i magnezu. Wszelkie pozostałe składniki pozostają w wodzie nienaruszone.

Jak wygląda montaż zmiękczacza?

Montaż jest bardzo łatwy, właściwie podobny do montażu każdego innego urządzenia AGD. Całość instalacji sprowadza się do podłączenia zestawu zaraz za głównym ujęciem wodociągowym. Zaleca się, aby przed urządzeniem zmiękczającym zainstalować dodatkowy filtr narurowy, który ochroni cały system przed ewentualnymi zabrudzeniami mogącymi uszkodzić zawór sterujący.

Jaką stosować sól i co to jest regeneracja?

Regeneracja to proces płukania złoża jonowymiennego solanką tak, aby przywrócić mu zdolność wymiany jonowej. Regeneracja odbywa się cyklicznie, a woda popłuczna jest w całości odprowadzana do kanalizacji. Do instalacji wodociągowej nie przedostaje się zatem ani 1 gram soli. Najlepszą solą do regeneracji jest sól tabletkowana uzyskiwana w procesie warzenia.